Pomimo stosunkowo krótkiego czasu obowiązywania przepisów o raportowaniu schematów podatkowych (MDR), z dniem 1 lipca 2020 r. weszły w życie kolejne zmiany.
Poniższe zmiany w zakresie raportowania schematów podatkowych są konsekwencją prawidłowej implementacji przepisów dyrektywy o MDR i sprowadza się przede wszystkim do uzupełnia obowiązków nałożonych na Polskę (a w zasadzie na Szefa KAS) w zakresie składania informacji o transgranicznych schematach podatkowych. Ale po kolei …
Zmiany dotkną w szczególności te podmioty, które zaraportowały już schematy transgraniczne schematy dla których pierwszej czynności związanej z ich wdrażaniem dokonano między 26 czerwca 2018 a 30 czerwca 2020 r. W takim przypadku podmioty te niestety ale mogą być zobowiązane do dokonania ponownego zgłoszenia ale już na nowych zasadach i z uwzględnieniem nowych wymogów formalnych.
Głównym jednak celem nowelizacji ma być uproszczenie wypełniania obowiązków w zakresie wymiany informacji między państwami UE oraz usprawnienie wykonywania obowiązków przez Krajową Administrację Skarbową (KAS). W tym drugim zakresie bardzie powinno się mówić nie o usprawnieniu ale nałożeniu na Szefa KAS dodatkowego, kwartalnego obowiązku sprawozdawczego / informacyjnego o schematach transgranicznych.
To co zyskuje Szef KAS omawianą nowelizacją to niewątpliwie czas, a dokładnie mówią dodatkowe 23 dni na potwierdzenie nadawania numeru schematu podatkowego (NSP) dla schematów zgłoszonych przed 30 września br.
Przechodząc jednak do najważniejszej kwestii z punktu widzenia podmiotów raportujących, wynikającej z tej nowelizacji należy pamiętać o:
- – obowiązku ponownego raportowania schematów transgranicznych (bez znaczenia jest kto był zgłaszającym (korzystający, promotor, wspomagający) oraz że
- – NSP nadane przed 1 lipca 2020 r. stają się nieważne.
Obecnie terminy na ww. raportowanie to odpowiednio:
- – promotor – do 31 grudnia 2020 r.,
- – korzystający – do 31 stycznia 2021 r.,
- – wspomagający – do 28 lutego 2021 r.
Przedłużeniu uległ również termin na przekazanie przez
- – korzystającego MDR-3 a więc informacji o schemacie podatkowym (MDR-3), o ile po 26 czerwca 2018 r. dokonywał on jakichkolwiek czynności będących elementem schematu podatkowego transgranicznego lub uzyskiwał wynikającą z niego korzyść podatkową.
- – promotora lub wspomagającego schemat standaryzowany, transgranicznnego MDR-4 udostępnionych po 1 lipca 2020 r.
W obu przypadkach do 30 kwietnia 2021 r.
Końcowo nie zapominajmy o pozostałych, mniejszych zmianach:
– zmianie definicji szczególnej cechy rozpoznawczej oraz
– nowej definicji. Oprócz obecnych NSP (numer schematu podatkowego) pojawi się nowy skrót NZSPT (numer zgłoszenia schematu podatkowego transgranicznego), gdzie NZSPT nadawany będzie w celu automatycznej wymiany informacji o schematach podatkowych transgranicznych między poszczególnymi jurysdykcjami.
Jako Twój doradca podatkowy w Poznaniu (i nie tylko) jesteśmy w stanie pomóc w efektywnym wykorzystaniu powyższych informacji w Twoim biznesie ale również kompleksowo wesprzeć Twoją firmę.