16.11.2021 – stało się! Polski Ład już po podpisie Prezydenta.
Pozostaje teraz zmierzyć się z nowymi rozwiązaniami i skonfrontować je w praktyce z narracją narzucaną od kilku miesięcy przez MF czyli wmawianiem, że w gruncie rzeczy mamy do czynienia z … obniżką opodatkowania. Prawda czy bajka? Zdecydowanie to drugie choć przyznać trzeba, iż w każdej bajce (również tej reżyserowanej przez MF) jest zawsze trochę prawdy. W tym przypadku prawdą jest niewątpliwie to, że wiele osób naprawdę na tym zyska (lub po prostu nie straci). Ale skoro ktoś zyska to ktoś inny powinien stracić. I stracą przede wszystkim przedsiębiorcy (!), osoby „lepiej” zarabiające, członkowie zarządów.
Proszę nie zrozumieć mnie źle. Może i byłaby to dobra koncepcja, bo nie powinno być nic złego w tzw. sprawiedliwości społecznej i pewnej (acz ograniczonej) redystrybucji dochodów. Ale wszystko ma pewne granice. Dlatego wkurza mnie fakt, iż w Polski Ład wbudowana jest swego rodzaju kara za dodatkowy wysiłek i przedsiębiorczość (nie mylić z pochwałą dla lenistwa). Mam wrażenie, że ktoś nie dostrzegł, że wielu osobom może przestać się chcieć starać, którzy mogą wykalkulować sobie, że lepiej będzie robić mniej („bo i tak mi dopłacą”) a jak zarobię za dużo to za dużo mi zrobią więc „zostaję na kanapie”.
Osobiście zawsze przyświecała mi idea tzw. równania w górę. Zawsze starałem się wzorować na najlepszych, dążyć do osiągnięcia wyższego poziomu wiedzy, doświadczenia, etc. Czytając (nie)Ład mam wrażenie, że ktoś przemyca tam ideą odwrotną – „równania w dół”. Zachodzę w głowę czemu to ma służyć, bo na pewno nie budowaniu naszej narodowego bogactwa.
Niezależnie od rozterek jakie mną targają, z racji wykonywanego zawodu doradcy podatkowego, jeżeli chcielibyście pogadać o swojej indywidualnej sytuacji związanej ze zbliżającą się rewolucją, zapraszam do rozmowy (https://calendly.com/taxtailor/call?month=2021-11). Na start wystarczy godzinka, w trakcie której zdiagnozujemy, gdzie jesteśmy i postaramy się odpowiedzieć na pytanie czy coś warto zmieniać a jak tak to jakie kierunki obrać (w tym możemy poruszyć chociażby jeden z poniższych tematów).
- – ryczałt czy zasady ogólne?
- – spółka z o.o. czy JDG?
- – czy estoński CIT się faktycznie opłaca?
- – sposoby wyciągnięcia dochodów ze sp. z o.o. (bo przecież już nie poprzez powołanie członka zarządu)?
- a może spółka komandytowa?
- – jak (i kiedy) przygotować się do ujęcia ponoszonych wydatków na rzecz podmiotów powiązanych, które w określonych sytuacjach mają być wyłączone z kosztów uzyskania przychodów?i wiele innych aspektów …
Do usłyszenia!
Jako Twój doradca podatkowy w Poznaniu (i nie tylko) jesteśmy w stanie pomóc w efektywnym wykorzystaniu powyższych informacji w Twoim biznesie ale również kompleksowo wesprzeć Twoją firmę.